piątek, 17 czerwca 2016

Zasady gry w Dobble

 Dobble to gra składająca się z 55 kart, na których umieszczonych jest aż 50 symboli, po 8 na każdej z kart. Dwie karty zawsze są połączone jednym wspólnym symbolem. To do Ciebie jako gracza, należy zauważyć które z symboli są takie same.
    Wskazówka: Jeśli nigdy nie grałeś w dobble, lub grasz z kimś kto jeszcze nie miał ku temu okazji, wyjaśnij grę w następujący sposób. Wyciągnij dwie karty i połóż je na stole, następnie znajdź i wskaż dwa takie same symbole. Muszą mieć ten sam kształt i kolor, moga się różnić jedynie wielkością. Gdy już uda ci się to zrobić, głośno nazwij symbol i wyciągnij dwie nowe karty. Rób tak do skutku, aż każdy z graczy zrozumie proste zasady gry.

2) Cel gry:
    Dobble składa się z kilku mini-gier, w których gracze biorą jednoczesny udział. Nie ważne jest w którą z mini gier grasz ze znajomymi, liczy się refleks i nazwanie symbolu, który występuje na dwóch kartach.
   

3) Symbole wystepujące na kartach:
    - wykrzyknik
    - klaun
    - celownik
    - dobble
    - serce
    - duch
    - płatek śniegu
    - dinozaur
    - żarówka
    - światło
    - kostka lodu
    - koń
    - muzyka
    - plama
    - bałwan
    - pomarańczowy ludek
    - liś klonu
    - czaszka
    - kotek
    - smok
    - Yin Yang
    - usta
    - błyskawica

4) Punkty:
    a) Mini Gra "Piekielna Wieża" - po 1 punkcie za każdą zdobytą kartę i 5 punktów dla gracza, który zebrał największą ilość kart
    b) Mini Gra " Studnia" - 10 punktów dla gracza, który pierwszy pozbędzie się kart, minus 20 punktów dla gracza który pozbędzie się kart jako ostatni
    c) Mini Gra "Zatruty podarunek" - 20 punktów dla gracza, który zyska najmniej kart, plus 10 punktów dla gracza, który jako drugi ma najmniejszą liczbę kart
    d) Mini Gra "Parzy!" - minus 5 punktów za każdą przegraną przez danego gracza rundę
    e) Mini Gra "Złap je wszystkie" - dodatkowy punkt za każdą zdobytą kartę
    f) w przypadku remisu pomiędzy graczami, toczą oni pojedynek. Pierwsza osoba, która odgadnie taki sam symbol, wygrywa.
    Główna zasada punktacji:
    PUNKT ZAWSZE OTRZYMUJE GRACZ, KTÓRY JAKO PIERWSZY KRZYKNĄŁ NAZWĘ POWTARZAJĄCEGO SIĘ NA DWÓCH KARTACH SYMBOLU. JEŚLI GRACZE ODEZWALI SIĘ W TEJ SAMEJ CHWILI, PUNKT ZYSKUJE TEN, KTÓRY JAKO PIERWSZY ZABRAŁ KARTĘ ZE STOŁU LUB POŁOŻYŁ NOWĄ KARTĘ.

5) Koniec Gry:
    Zakończenie gry następuje wtedy, gdy jeden z graczy wygra dużą ilość mini-gier. Każda mini gra, kończy się w momencie gdy na stole zabraknie kart. Wygrywa ten, kto posiada ich najmniej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz