środa, 8 czerwca 2016

Kolejka - o grze

 Gra planszowa "Kolejka" to tytuł obowiązkowy na liście każdego miłośnika planszówek. Klimat gry, jest ściągnięty z czasów PRL-u. Tutułowa "Kolejka" jest więc nawiązaniem do panujących w tamtejszych czasach kolejek w sklepach, które były elementem życia codziennego.

    Co to jest "Kolejka"?
    Instytut Pamięci Narodowej jest producentem gry "Kolejka". Gra jest klimatyczna, a samo jej wydanie bardzo oryginalne. Plamy po kawie, tytoniu, grafika, kolorowe elementy oraz teksty powodują, że PRL-owski klimat po prostu wylewa się z planszy.
    Gra planszowa ma proste zasady i łatwo je wyjaśnić początkującym graczom. Można grać w nią w 2 osoby i więcej. Jest polecana dla osób w wieku od 30 do 40 lat. Twórcy gry twierdzą, że każdy miłośnik planszówek  w tym wieku, będzie z tej propozycji bardzo zadowolony. W grę mogą również zagrać młodsi gracze, jednakże nie będą w stanie tak mocno odczuć klimatu, jaki ma na celu przedstawić gra. Nie oznacza to jednak, że będą czerpać z rozgrywki mniej radości, ponieważ gra jest dla wszystkich.
   
    Jaki jest cel gry i krótkie zasady "Kolejki":
    Każdy z graczy musi zdobyć wszystkie produkty z wylosowanej na początku rozgrywki listy. Uczestnicy gry mają różne listy, każdy losuje dla siebie. Można wylosować, np:
    - listę przedmiotów, które należy kupić do zorganizowania pierwszej komunii
    - listę przedmiotów, które należy kupić do wysłania dziecka na kolonię
        Na każdej liście znajduje się ilość i rodzaj towaru, który trzeba pozyskać. Wygrywa ten, kto pierwszy skompletuje swoje przedmioty. Proste, prawda?
    Gra w bardzo realistyczny sposób odzwierciedla czasy PRL-u. Zbieramy oczywiście wszystkie przedmioty, ponieważ przydadzą nam się w późniejszych negocjacjach z innymi graczami. W pakiecie znajdują się oczywiście karty, które ułatwiają zdobywanie przedmiotów:
    - towar spod lady
    - lista społeczna
    - kolega w komitecie partyjnym
    Dzięki kartom tym w grze dochodzi do wielu interakcji pomiędzy graczami.    
    W grze istnieje opcja, że zaistnieje brak danego towaru w sklepach. Wtedy można wymienić już posiadane na bazarze. Wymiana towarów zachodzi na pewnych zasadach. Spekulanci, którzy walczą z nami o towary na planszy, dostarczają je na bazar. To od nich pozyskujemy potrzebne przedmioty. Wymiana towaru odbywa się na zasadzie 2:1, w przypadku gdy spotkamy przekupkę, towar możemy wymienić w relacji 1:1.

    Podsumowując, gra jest bardzo dobra i ma świetny klimat. Rozgrywka jest dosyć dynamiczna, dzięki czemu mamy zagwarantowaną wspaniałą zabawę z rodziną i znajomymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz